X

TOKAJICUM

Ripka Gergely

Tokajicum Borház Hárslevelű 2019

Fiatalos, primer világos illat, koncentrált, mély illat. Friss, cizellált, fiatalos íz. Sima, telt, krémes, mégis finom savak, sok primer gyümölcs. Szép rétegek, tetszetős szerkezet, ásványosság. Ígéretes darab.

Tovább

Ripka Gergely

Tokajicum Szamorodni 2018

Bizarr illat egy szamorodnihoz. Kommersz, sörélesztős, mellette szellőzve szőlővirág, szőlőlé, körte, alma is előbújik. Körtés íz, birs, sok gyümölcs, szinte nem is borszerű, barack. Igaz, hogy fiatal még, de kissé direkt, egyszerű tokaji bor nagyon kevés izgalommal.

Tovább

Ripka Gergely

Tokajicum 6 puttonyos tokaji aszú 2016*

Egész mély arany szín, csaknem borostyánba hajlik, hajlottabb kort sejtet. Illatban gomba,  aszalt és dzsemes kajszi, rusztikusabb díszek, pici dohányos érettséggel, fügével, birsalmasajttal. Íze széles és intenzív, édes aszalványok, sok füge, birs, körtekompót és 2016 izgi savkaraktere. Sok botritisz és gombás jegyek, némi kesernye, hosszúság, komplexitás, komoly édes idomok, de ízében is érezni egy kis korai érettséget (ami színében és illatában is feltűnt). Akik az éretebb karakterű aszúkat kedveli, azoknak javaslom inkább.

Tovább

Ripka Gergely

Tokajicum 6 puttonyos tokaji aszú Mandulás 2017

Gombás, nem igazán tiszta és megnyerő vonások orrban, almás, bizonytalan jegyekkel (kár érte). Ízében aztán meglepően szép szerkezetet mutat. Csodás savak, hosszú és gazdag korty 2017-ből...az illat miatt muszáj lesz később is tesztelni.

Tovább

Ripka Gergely

Tokajicum 5 puttonyos tokaji aszú 2014*

Ahogy 2010-ből, úgy 2014-ből is érnek néha meglepetések... Karamell, fedettség, elsőre nem teljesen tiszta illat, aszalt sárga gyümölcsökkel. Sok sav, magas cukor, komplex, koncentrált, enyhén illós, pincés jellegű aszúíz (vélhetően az évjárat is szerepet kap benne), de szép hordóval. Sok sav vezeti a kortyot 14-re jellemző módon, kis kesernyével. Kiszámítható, tipikus tokaji, melyben összességében megvannak az elvárható stílusjegyek van benne szerethetőség és megvan a műfaj számos remek dimenziója is (így egy halvány csillagot megérdemel). Ebből a viszontagságos évjáratból viszonylag kevés jobb opciót tudok.

Tovább

Ripka Gergely

Tokajicum Late Harvest 2013

Érettebb jegyek mindenhol, mélyebb szín. Krémes íz, kukoricás, érett zamatú édes tokaji, viszont az évjáratnak köszönhetően aszús mélységeket is képes villantani: teltség, krémesség, hosszú és összességében izgalmas édes tokaji.

Tovább

Ripka Gergely

Tokajicum Királygát Furmint 2015

Vilmoskörte, birs, kedves arcú és szépen beérett furmintosság, szép hordóval. Ízben is széles, komplex, sós, hosszú, izgalmas szerkezettel, intelligens érleléssel. Komoly, összetett világ, szép meleg évjárati karakter, kerekség, kókusz, puncs. 

Tovább

Ripka Gergely

Tokajicum 5 puttonyos tokaji aszú 2014.*

Úgy tűnik, Tokajt a nehéz évjáratok sem hazudtolják meg, ha aszúkat kóstol az ember. Kamilla tea, túlérett gyümölcsök, sárgadinnye, ananász, narancshéj, lépesméz, viasz.  Szellőzve vált át egy nagyon szép botritiszkarakterre. Masszív cukortartalom, de nagyon karcsú savak, hiányzó lendület. Krémes, hosszú, gazdag, kajszis korty. Szép modern tokaji, a kortárs aszústílus rajongói számára feltétlen ajánlott, méghozzá remek árért.

Tovább

Ripka Gergely

Tokajicum 6 puttonyos tokaji aszú 2013.

Talán kicsit fiatal még, de sokra viheti. A bor 80 %-ban furmint, 20 %-ban hárslevelű. Szép meleg illat: sárgabarack, méz, propolisz, hársfa virága, lonc, viasz, sok érett sárga gyümölccsel, birsalmasajttal, szép botritisszel. Nagyon telt, édes a korty (191 g/l cukorral), alárendelt savval, kicsit tapadó tanninal.

Tovább

Ripka Gergely

Tokajicum Darázskő Furmint 2009.*

Ez a pince egy kicsit csöndben van egy ideje. Volt nekik korábban egy jó borászuk, de mostanában keveset hallani róluk. Intenzív illat birssel és barackkal, fával, tűzköves ásványossággal megemelve. Ízben is tömör, sós, minerális jegyek szövik át, a pincére eléggé jellemző, kissé üveges szerkezettel. Zamatos és hosszú íz, a végén ismét fölbukkanó "Tokajicumos" fával. Érdemes szellőztetni, de talán fiatal is még.

Tovább

Ripka Gergely

Szűcs Ferenc: tállyai üzenetek a palackból

Az ember, aki megszállottan szerette az ízeket

Hiányzik Szűcs Feri. Nem tudok és innentől nem is fogok tudni nem személyesen belekezdeni egy Szűcs Ferenc féle bor bemutatásába. Nem hittem volna, hogy ennyi hónap után még mindig így meg fog rázni Feri hiánya. Épp pár hete bukott ez ki belőlem, két közös jóbarátnak, emailben, hogy a Ferire emlékezni kell: borokkal, ételekkel, jókedvvel, együtt…mert ő is ilyen volt. Mindig. Örömmel konstatáltam azért, hogy felesége, Szűcs Alexandra tűzön-vízen át viszi tovább Feri tállyai álmait. Hudák István, mint rendíthetetlen bástya felel azóta is a szőlőért a különleges dűlőkben, a borokért a pincében, a Honvéd utca 1-ben. Tállya biztos, hogy nagyon más lesz Feri nélkül, azóta megérkezni is teljesen más a kopott hegyaljai településre. Fontosnak tartom, hogy az emlékét őrizzem/őrizzük: fáklya volt az ő jelenléte a hazai boros színtéren. Olyan valaki volt, aki igazán szerette és élvezte az ízeket, a dűlőket, a borokat. Szandra a Babelbe hívott pár napja, hogy a friss degusztációs menübe bekerült tétel kapcsán bemutassanak Hudák Pistával néhány aktuális bort. Egyértelmű volt, hogy erre a meghívásra nem mondhattam nemet… 

Tovább

Ripka Gergely

TOKAJMAGIC: *Oremus Mandolás 0.75 vs 1.5 L!

Ilyen sem volt még...

II/IV: Az év első fele a szárazaké. - Idei második TokajDry-kóstolónk főszereplője pedig egy igazi modern klasszikus, az *Oremus Mandolása lesz. Expertebbek számára aligha újdonság, hogy a sztenderd és a magnum palack mennyire másképp érik a palackban. Ebben a témában Hegyalján pedig csakis az *Oremus rendelkezik mérhető merítéssel és tapasztalattal, ezért most a friss TokajGuide új csillagos borászatának birtokborain keresztül fogjuk vizsgálni ezt a különleges kérdéskört professzionális, ültetett keretek közt (ahogy kell): hogyan érik a furmint kis és nagy palackban? Van-e szignifikáns eltérés a palackméretek közt? Ha igen, milyen mértékben? Szinte tudományos magaslatokig emelkedünk majd hipotézisekkel, kóstolással és sok-sok meglepetéssel. Ehhez az alábbi Mandolás Furmint palackpárok lesznek segítségünkre:
2019 (0.75 vs. 1.5 L),
2017 (0.75 vs. 1.5 L),
2016 (0.75 vs. 1.5 L),
2012 (0.75 vs. 1.5 L),
2009 (0.75 vs. 1.5 L).
..
Helyszín: Borkollégium, Podmaniczky utca 31 (I. emeleten, balra).
Belépő: 16.500.-/fő (Patreon Eszencia támogatóknak minden Magic eseményünkre jár az éves bérlet). A részvételi csak előzetes regisztráció esetén biztosított: http://www.patreon.com/tokajguide
Foglalás: HELLO@TOKAJMAGIC.HU vagy privát üzenetben.
Tovább

Ripka Gergely

Mire számítsunk Tokajban 2023-ból?

***Demeter Zoltán birtok furmint vs. birtok hárs

Családi okok végett is különleges szálak fűznek a tavalyi évhez. Egész biztosan soká megőrzöm emlékemben 2023-at. - Ekkor lettem házas, ekkor lettem apa, megjelent az ötödik TokajGuide és az AszúGlass is debütált lányom születése előtt pár nappal (így visszatekintve tényleg nem is igazán értem, hogyan is történhetett ennyi minden szinte egyszerre). Tervezek hát eltenni palackokat a későbbi szülinapokra, de jelenleg még ‘az első száraz borokkal ismerkedős’ időszakban vagyunk.  Lássuk ma két etalon példán (és két meglepetésen) keresztül, mit várhatunk szárazban Hegyalján!

Tovább

Ripka Gergely

***Demeter Zoltán: Cabernet franc stílusok

Két nehéz évjárat vizsgázik

Azok, akik közelről figyelték a tokaji ikon munkásságát, biztosan emlékeznek még, hogy volt pár évjárat, amikor Demeter Zoltán Egerből (Nagytálya) vásárolt egy helyi termelőtől kékszőlőt, amit aztán saját pincéjében készített el. A szőlő természetesen a maximalista borász kívánalmai szerint lett művelve, beérlelve, szüretelve, hogy a nagyratörő vízióknak megfelelő minőség születhessen meg belőle (a név kötelez). Élénken él bennem a 2009-es első élmény (16 v/v %), de volt egy vékonyabb évjárat, aztán ismét tetszett az ugyancsak vastag 2013-as is, most pedig két olyan évjáratot fogunk megnézni, mely ékes példája annak, hogy az elmúlt 30 év két legviszontagságosabb évjáratában is lehetett izgalmas, időtálló vörösborokat készíteni… Nézzük is meg őket közelebbről:

Tovább

Ripka Gergely

Stílusgyakorlatok Moseltől az Etnáig

Tar Feri kóstolója nyitja meg a tavaszt

Március végén Tar Feri barátunk jóvoltából ismét részesülhettem egy kis külföldi merülésben. Különösebb válogatás nélkül rakott össze FineWines.hu újdonságokat innen is, onnan is Európán belülről, ami nekem mindig izgalmas frissítése az ismereteknek, inspirációknak (megelőzve azt is, hogy nagyon “berozsdásodjanak” az ízlelőbimbók a kevesebb tesztelés, felfedezőút és a több otthonlét közepette). Rég nem látott ismerősök következnek Moselből, Rheingauból, az Etnáról és Rhone-ból!

Tovább